Dintre acestia - 207 au fost ortodocsi, 30 catolici si 4 evanghelici
Astazi, la Palatul Patri�arhiei, incepand cu orele 12, are loc lansarea cartii "Martiri pentru Hristos din Romania, in perioada regimului comunist", aparuta la Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane, Bucuresti - 2007.
Vor participa Prea Fericitul Parinte Patriarh Teoctist si alti membri ai Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, Inalt Prea Sfintitul Arhiepiscop si Mitropolit Ioan Robu al Diecezei Romano-Catolice de Bucuresti, delegati ai Bisericii Evanghelice de Confesiune Augustana din Romania, precum si ai altor culte crestine din Romania, reprezentanti ai Fundatiei Sf. Gerhard din Germania, istorici etc.
Lucrarea, cu caracter ecumenic, consacrata crestinilor care si-au dat viata
pentru credinta in Hristos in perioada regimului comunist in Romania, este rezultatul cercetarilor intreprinse in intreaga tara, intr-o perioada de patru ani, de catre Bisericile Ortodoxa Romana, Romano-Catolica si Evanghelica din Romania, cu scopul realizarii unui martirologiu crestin al Romaniei.
Aceasta a fost realizata cu sprijinul Fundatiei Sf. Gerhard din Stuttgart, Germania, de pe langa Episcopia Romano-Catolica de Rottenburg.
Criteriile hotarate de catre initiatorii proiectului pentru stabilirea statutului de martir au fost: moarte violenta (impuscare, spanzurare, inghetare, injunghiere, ingropare de viu, privatiune de hrana si apa etc.) sau in urma chinurilor suferite in temnita sau intr-o perioada de timp
imediat urmatoare detentiei; ura persecutorului fata de credinta si Biserica; acceptarea constienta a martiriului etc.
Lucrarea, aflata la prima editie, include biografiile si imprejurarile martiriului a 240 de crestini, dintre care 207 au fost ortodocsi, 30 romano-catolici si 4 evanghelici. Majoritatea acestora au fost clerici (episcopi si preoti), profesori de teologie, avocati, tarani, comercianti si studenti.
sâmbătă, 21 februarie 2009
Prigoana fumatorilor va incepe si in institutii si firme
Nerespectarea drepturilor nefumatorilor a condus la inchiderea a peste 140 de baruri si cafenele din tara. Peste 3.890 de patroni au fost amendati cu mai mult de 1,5 milioane de euro pentru ca au omis sa delimiteze spatiile pentru fumatori.
Nerespectarea drepturilor nefumatorilor a condus la inchiderea a peste 140 de baruri si cafenele din tara. Totodata, patronii au fost amendati usturator pentru ca au omis sa delimiteze spatiile pentru fumatori. De saptamana viitoare, inspectorii de la Protectia Consumatorilor vor incepe vanatoarea celor care fumeaza in institutiile publice.
Peste 5.290 de baruri, cafenele si restaurante din tara au fost controlate de catre inspectorii Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor. Acestia au verificat daca institutiile respecta reglementarile legale privind obligativitatea delimitarii spatiilor pentru fumatori. Operatiunea a demarat din data de 15 ianuarie, pana in prezent fiind depistati in neregula aproape 4.000 de agenti economici. Dintre acestia, 140 au fost nevoiti sa-si inchida, temporar, unitatile, pana la remedierea deficientilor. Amenzile totale aplicate s-au ridicat la circa 1,5 milioane de euro. Numai in Capitala au fost controlati 455 de agenti economici, 336 dintre acestia fiind sanctionati, 29 de unitati inchise temporar si una inchisa definitiv. Amenzile aplicate in barurile si cafenele bucurestene s-au ridicat la 591.600 RON. „Dorim ca, pana in mai, sa-i determinam pe toti patronii de baruri, restaurante si cafenele sa intre in legalitate. Multi dintre acestia au inteles si au delimitat spatiile pentru fumatori. Conform statisticilor, in Romania, 40% dintre cetateni sunt fumatori. Cu toate acestea, desi nu este prevazut in lege cat la suta din spatiu sa revina fumatorilor si cat nefumatorilor, am stabilit ca fumatorii sa beneficieze de un numar mai mare de mese“, ne-a declarat Marian Zotea, presedintele ANPC. Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor a atentionat, in nenumarate randuri, operatorii economici care desfasoara activitati in unitati de alimentatie
publica, precum si in discoteci, baruri, restaurante, fast-fooduri si cafenele sa delimiteze spatiul dintre nefumatori si fumatori.
Trenul, fara fum
Incepand de saptamana viitoare, inspectorii ANPC vor trece la vanatoarea de fumatori in spatiile publice. Astfel, cei care vor fi prinsi fumand in birouri
sunt pasibili de amenzi cuprinse intre 10 milioane si 50 milioane de lei vechi. In acelasi timp
, inspectorii vor verifica daca exista locuri special amenajate pentru fumatori, asa cum prevede Legea 349/2002 pentru prevenirea efectelor consumului produselor din tutun. Absenta unui astfel de spatiu va atrage dupa sine sanctionarea administratorului sau sefului institutiei respective. De la aparitia legii, singurul loc in care „fumatul interzis in locurile publice“ a fost luat in serios l-a reprezentat trenul, unde calatorii, speriati de amenintarea amenzilor mari, au renuntat sa mai fumeze. In rest, exista foarte putine institutii publice in care acest lucru se respecta, fapt recunoscut, de altfel, de catre toate autoritatile responsabile.
Nerespectarea drepturilor nefumatorilor a condus la inchiderea a peste 140 de baruri si cafenele din tara. Totodata, patronii au fost amendati usturator pentru ca au omis sa delimiteze spatiile pentru fumatori. De saptamana viitoare, inspectorii de la Protectia Consumatorilor vor incepe vanatoarea celor care fumeaza in institutiile publice.
Peste 5.290 de baruri, cafenele si restaurante din tara au fost controlate de catre inspectorii Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor. Acestia au verificat daca institutiile respecta reglementarile legale privind obligativitatea delimitarii spatiilor pentru fumatori. Operatiunea a demarat din data de 15 ianuarie, pana in prezent fiind depistati in neregula aproape 4.000 de agenti economici. Dintre acestia, 140 au fost nevoiti sa-si inchida, temporar, unitatile, pana la remedierea deficientilor. Amenzile totale aplicate s-au ridicat la circa 1,5 milioane de euro. Numai in Capitala au fost controlati 455 de agenti economici, 336 dintre acestia fiind sanctionati, 29 de unitati inchise temporar si una inchisa definitiv. Amenzile aplicate in barurile si cafenele bucurestene s-au ridicat la 591.600 RON. „Dorim ca, pana in mai, sa-i determinam pe toti patronii de baruri, restaurante si cafenele sa intre in legalitate. Multi dintre acestia au inteles si au delimitat spatiile pentru fumatori. Conform statisticilor, in Romania, 40% dintre cetateni sunt fumatori. Cu toate acestea, desi nu este prevazut in lege cat la suta din spatiu sa revina fumatorilor si cat nefumatorilor, am stabilit ca fumatorii sa beneficieze de un numar mai mare de mese“, ne-a declarat Marian Zotea, presedintele ANPC. Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor a atentionat, in nenumarate randuri, operatorii economici care desfasoara activitati in unitati de alimentatie
publica, precum si in discoteci, baruri, restaurante, fast-fooduri si cafenele sa delimiteze spatiul dintre nefumatori si fumatori.
Trenul, fara fum
Incepand de saptamana viitoare, inspectorii ANPC vor trece la vanatoarea de fumatori in spatiile publice. Astfel, cei care vor fi prinsi fumand in birouri
sunt pasibili de amenzi cuprinse intre 10 milioane si 50 milioane de lei vechi. In acelasi timp
, inspectorii vor verifica daca exista locuri special amenajate pentru fumatori, asa cum prevede Legea 349/2002 pentru prevenirea efectelor consumului produselor din tutun. Absenta unui astfel de spatiu va atrage dupa sine sanctionarea administratorului sau sefului institutiei respective. De la aparitia legii, singurul loc in care „fumatul interzis in locurile publice“ a fost luat in serios l-a reprezentat trenul, unde calatorii, speriati de amenintarea amenzilor mari, au renuntat sa mai fumeze. In rest, exista foarte putine institutii publice in care acest lucru se respecta, fapt recunoscut, de altfel, de catre toate autoritatile responsabile.
Grupele de sange, schimbate cu ajutorul unei enzime
Cercetatorii danezi de la Universitatea din Copenhaga au descoperit o modalitate de a transforma cu ajutorul unei enzime orice grupa de sange in grupa 0, arata bbc.co.uk.
Asta ar putea facilita, pe viitor, transfuziile sanguine. Sangele de grupa 0 poate fi donat oricarui pacient, deoarece nu contine niciun antigen.
De regula, celulele din sangele persoanelor cu grupa AB contin doi antigeni, iar grupele A si B contin numai unul dintre ei. Organismul
uman produce anticorpi impotriva antigenilor care ii lipsesc, astfel ca persoanele cu grupa A, B sau AB nu pot dona decat pacientilor cu aceeasi grupa..
Enzima descoperita de cercetatorii danezi elimina antigenii de tip A sau B din celulele rosii ulterior recoltarii sangelui. Cercetatorii au mentionat insa ca numai sangele cu RH negativ poate fi folosit si ca metoda mai trebuie testata pana la introducerea ei in spitale.
Asta ar putea facilita, pe viitor, transfuziile sanguine. Sangele de grupa 0 poate fi donat oricarui pacient, deoarece nu contine niciun antigen.
De regula, celulele din sangele persoanelor cu grupa AB contin doi antigeni, iar grupele A si B contin numai unul dintre ei. Organismul
uman produce anticorpi impotriva antigenilor care ii lipsesc, astfel ca persoanele cu grupa A, B sau AB nu pot dona decat pacientilor cu aceeasi grupa..
Enzima descoperita de cercetatorii danezi elimina antigenii de tip A sau B din celulele rosii ulterior recoltarii sangelui. Cercetatorii au mentionat insa ca numai sangele cu RH negativ poate fi folosit si ca metoda mai trebuie testata pana la introducerea ei in spitale.
Insulina, scandal fara sfarsit
Desi Ministerul Sanatatii a stabilit ca, de la 1 aprilie, insulina, medicamentele
oncologice orale si cele pentru post-transplant pot fi eliberate prin farmacii, ieri, potrivit reprezentantilor Colegiului Farmacistilor din Romania, Asociatiei Distribuitorilor si Importatorilor de Medicamente, Asociatiei Retelelor de Farmacii din Romania si Asociatiei Distribuitorilor de Medicamente, nici o farmacie din Romania nu era aprovizionata cu aceste medicamente si nici pregatita pentru stocarea si manipularea lor.
Boala lunga
"Ani de zile distribuitorii si farmaciile au sustinut rezolvarea situatiei inumane a bolnavilor cronici care isi procura medicamentele care ii tin in viata
in doar cateva spitale. (...) Din pacate, decizia eliberarii prin farmacii a medicamentelor pentru aceste boli cronice, laudabila si salutara altminteri, a fost luata pripit, fara o analiza a situatiei actuale si fara pregatirea si implementarea in prealabil a unor masuri de siguranta pentru pacienti. In pofida avertizarilor, industria farmaceutica a fost insuficient, in graba si in ultimul moment consultata asupra masurilor luate cu privire la cele trei programe. De aceea, a fost solicitata amanarea cu o luna a intrarii in vigoare a actului normativ care reglementeaza aceste programe, precedata de o pregatire atenta si detaliata impreuna cu toate partile implicate", se arata intr-un comunicat comun al organizatiilor mentionate mai sus. Reprezentantii sectorului subliniaza ca normele tehnice pentru aplicarea acestor programe nu au fost niciodata discutate cu reprezentantii industriei, ele fiind publicate, pentru prima data, pe site-urile CNAS si ministerului vineri, pe 30 martie, cu numai o zi inainte de data in care medicamentele ar fi trebuit sa se gaseasca in farmacii.
Ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, a dorit ieri sa informeze bolnavii "in legatura cu urmatoarele aspecte: medicatia pentru aceste programe este gratuita si se elibereaza fara plafoane, iar toate farmaciile aflate in relatie contractuala cu CNAS sunt obligate ca in cel mult 24 de ore de la primirea unei comenzi pentru un medicament din aceste programe sa se aprovizioneze, in cazul in care acesta nu exista in stoc". Ministrul a adaugat ca, pana in 15 aprilie, medicatia din cele trei programe va fi gasita si in farmaciile de spital.
oncologice orale si cele pentru post-transplant pot fi eliberate prin farmacii, ieri, potrivit reprezentantilor Colegiului Farmacistilor din Romania, Asociatiei Distribuitorilor si Importatorilor de Medicamente, Asociatiei Retelelor de Farmacii din Romania si Asociatiei Distribuitorilor de Medicamente, nici o farmacie din Romania nu era aprovizionata cu aceste medicamente si nici pregatita pentru stocarea si manipularea lor.
Boala lunga
"Ani de zile distribuitorii si farmaciile au sustinut rezolvarea situatiei inumane a bolnavilor cronici care isi procura medicamentele care ii tin in viata
in doar cateva spitale. (...) Din pacate, decizia eliberarii prin farmacii a medicamentelor pentru aceste boli cronice, laudabila si salutara altminteri, a fost luata pripit, fara o analiza a situatiei actuale si fara pregatirea si implementarea in prealabil a unor masuri de siguranta pentru pacienti. In pofida avertizarilor, industria farmaceutica a fost insuficient, in graba si in ultimul moment consultata asupra masurilor luate cu privire la cele trei programe. De aceea, a fost solicitata amanarea cu o luna a intrarii in vigoare a actului normativ care reglementeaza aceste programe, precedata de o pregatire atenta si detaliata impreuna cu toate partile implicate", se arata intr-un comunicat comun al organizatiilor mentionate mai sus. Reprezentantii sectorului subliniaza ca normele tehnice pentru aplicarea acestor programe nu au fost niciodata discutate cu reprezentantii industriei, ele fiind publicate, pentru prima data, pe site-urile CNAS si ministerului vineri, pe 30 martie, cu numai o zi inainte de data in care medicamentele ar fi trebuit sa se gaseasca in farmacii.
Ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, a dorit ieri sa informeze bolnavii "in legatura cu urmatoarele aspecte: medicatia pentru aceste programe este gratuita si se elibereaza fara plafoane, iar toate farmaciile aflate in relatie contractuala cu CNAS sunt obligate ca in cel mult 24 de ore de la primirea unei comenzi pentru un medicament din aceste programe sa se aprovizioneze, in cazul in care acesta nu exista in stoc". Ministrul a adaugat ca, pana in 15 aprilie, medicatia din cele trei programe va fi gasita si in farmaciile de spital.
Seful statului a avut o intrevedere cu un deputat al Parlamentului European
Presedintele Republicii Moldova, Vladimir Voronin, s-a intilnit cu Gabriela Zimmer, deputat al Parlamentului European, membru al fractiunii Grupul Confederal al Stingii Unite Europene/Stinga Verde Nordica, aflata la Chisinau cu prilejul participarii la lucrarile Conferintei Internationale “Migratia si drepturile de munca in Europa: viziunea tineretului european de stinga”.
Presedintele a salutat faptul organizarii de catre UTCM, in cooperare cu Grupul GUE/NGL din Parlamentul European si Reteaua Europeana a Tineretului Democrat de Stinga (ENDYL), la Chisinau, a conferintei internationale in problemele migratiei si traficului
de fiinte umane. Vladimir Voronin a mentionat oportunitatea desfasurarii acestui forum avind in vedere actualitatea fenomenului in cauza pentru Republica Moldova.
Gabriela Zimmer a subliniat interesul partidelor din Grupul Confederal al Stingii Unite Europene/Stinga Verde Nordica pentru dezvoltarea relatiilor de cooperare cu partidele de stinga din tarile vecine ale UE si, in particular, din Republica Moldova.
In cursul discutiei a fost efectuat un schimb de opinii privitor la activitatea miscarii politice de stinga europeana, precum si privind experienta de activitate a Partidului Comunistilor din Republica Moldova. Partile au subliniat
insemnatatea intensificarii colaborarii formatiunilor politice de stinga din Moldova si din tarile UE.
Presedintele a salutat faptul organizarii de catre UTCM, in cooperare cu Grupul GUE/NGL din Parlamentul European si Reteaua Europeana a Tineretului Democrat de Stinga (ENDYL), la Chisinau, a conferintei internationale in problemele migratiei si traficului
de fiinte umane. Vladimir Voronin a mentionat oportunitatea desfasurarii acestui forum avind in vedere actualitatea fenomenului in cauza pentru Republica Moldova.
Gabriela Zimmer a subliniat interesul partidelor din Grupul Confederal al Stingii Unite Europene/Stinga Verde Nordica pentru dezvoltarea relatiilor de cooperare cu partidele de stinga din tarile vecine ale UE si, in particular, din Republica Moldova.
In cursul discutiei a fost efectuat un schimb de opinii privitor la activitatea miscarii politice de stinga europeana, precum si privind experienta de activitate a Partidului Comunistilor din Republica Moldova. Partile au subliniat
insemnatatea intensificarii colaborarii formatiunilor politice de stinga din Moldova si din tarile UE.
Ungaria este dispusa sa ne ofere asistenta in realizarea aspiratiilor de integrare europeana
Presedintele Republicii Moldova, Vladimir Voronin, a avut o intrevedere cu dna Katalin Szili, presedintele Adunarii Nationale a Republicii Ungare, aflata in fruntea unei delegatii in vizita oficiala in tara noastra.
Vladimir Voronin a salutat prezenta spicherului maghiar la Chisinau, exprimindu-si convingerea ca aceasta vizita va contribui la dinamizarea raporturilor de cooperare moldo-ungara pe multiple planuri.
Seful statului a subliniat
faptul ca autoritatile Republicii Moldova apreciaza inalt relatiile cu Ungaria, bazate pe respect si prietenie intre cele doua tari si popoare, pledind pentru intensificarea cooperarii bilaterale in diverse domenii.
Vladimir Voronin a exprimat interesul statului nostru pentru preluarea experientei Republicii Ungaria de integrare europeana, in special, in armonizarea legislatiei moldovenesti la aquis-ul comunitar.
Presedintele a accentuat importanta deschiderii in cadrul Ambasadei Republicii Ungaria la Chisinau a Centrului Comun pentru Eliberarea Vizelor. Vladimir Voronin a apreciat eforturile si responsabilitatea asumate de catre Ungaria in vederea deschiderii acestui centru, menit sa contribuie la solutionarea problemei eliberarii vizelor cetatenilor Republicii Moldova.
De asemenea, Vladimir Voronin a salutat participarea reprezentantilor Ungariei la Misiunea Uniunii Europene de Asistenta la Frontiera moldo-ucraineana (EUBAM), condusa de generalul Ferenc Banfi.
La rindul sau, presedintele Adunarii Nationale a Ungariei a impartasit opinia, potrivit careia intre Republica Ungara si Republica Moldova s-au stabilit relatii strinse de cooperare in diverse domenii, fiind remarcata colaborarea eficienta pe dimensiunea parlamentara. In context a fost exprimata speranta in realizarea cu succes a Planului de actiuni de cooperare parlamentara intre Republica Moldova si Republica Ungara pentru anul 2007.
Katalin Szili a declarat ca tara sa sustine eforturile autoritatilor moldovenesti in realizarea obiectivului de integrare europeana, asigurind conducerea statului nostru de intreg sprijinul Ungariei in acest proces.
Presedintele Adunarii Nationale a Republicii Ungare a incurajat autoritatile Republicii Moldova sa valorifice posibilitatile oferite de UE prin semnarea, cu prilejul aniversarii a 50-ea a adoptarii Tratatului de la Roma, a Declaratiei de la Berlin. Prin adoptarea Declaratiei de la Berlin, la care au subscris cele 27 de state membre ale UE, Europa si-a lasat portile deschise pentru statele care impartasesc idealurile si valorile sale
. Ungaria este dispusa sa ofere tarii Dumneavoastra toata asistenta in valorificarea plenara a acestei oportunitati si in realizarea aspiratiilor de integrare europeana, a conchis Katalin Szili.
La finele discutiilor interlocutorii s-au pronuntat pentru intensificarea cooperarii comercial-economice dintre Republica Moldova si Republica Ungara, mentionind existenta unui potential nevalorificat in acest domeniu.
Vladimir Voronin a salutat prezenta spicherului maghiar la Chisinau, exprimindu-si convingerea ca aceasta vizita va contribui la dinamizarea raporturilor de cooperare moldo-ungara pe multiple planuri.
Seful statului a subliniat
faptul ca autoritatile Republicii Moldova apreciaza inalt relatiile cu Ungaria, bazate pe respect si prietenie intre cele doua tari si popoare, pledind pentru intensificarea cooperarii bilaterale in diverse domenii.
Vladimir Voronin a exprimat interesul statului nostru pentru preluarea experientei Republicii Ungaria de integrare europeana, in special, in armonizarea legislatiei moldovenesti la aquis-ul comunitar.
Presedintele a accentuat importanta deschiderii in cadrul Ambasadei Republicii Ungaria la Chisinau a Centrului Comun pentru Eliberarea Vizelor. Vladimir Voronin a apreciat eforturile si responsabilitatea asumate de catre Ungaria in vederea deschiderii acestui centru, menit sa contribuie la solutionarea problemei eliberarii vizelor cetatenilor Republicii Moldova.
De asemenea, Vladimir Voronin a salutat participarea reprezentantilor Ungariei la Misiunea Uniunii Europene de Asistenta la Frontiera moldo-ucraineana (EUBAM), condusa de generalul Ferenc Banfi.
La rindul sau, presedintele Adunarii Nationale a Ungariei a impartasit opinia, potrivit careia intre Republica Ungara si Republica Moldova s-au stabilit relatii strinse de cooperare in diverse domenii, fiind remarcata colaborarea eficienta pe dimensiunea parlamentara. In context a fost exprimata speranta in realizarea cu succes a Planului de actiuni de cooperare parlamentara intre Republica Moldova si Republica Ungara pentru anul 2007.
Katalin Szili a declarat ca tara sa sustine eforturile autoritatilor moldovenesti in realizarea obiectivului de integrare europeana, asigurind conducerea statului nostru de intreg sprijinul Ungariei in acest proces.
Presedintele Adunarii Nationale a Republicii Ungare a incurajat autoritatile Republicii Moldova sa valorifice posibilitatile oferite de UE prin semnarea, cu prilejul aniversarii a 50-ea a adoptarii Tratatului de la Roma, a Declaratiei de la Berlin. Prin adoptarea Declaratiei de la Berlin, la care au subscris cele 27 de state membre ale UE, Europa si-a lasat portile deschise pentru statele care impartasesc idealurile si valorile sale
. Ungaria este dispusa sa ofere tarii Dumneavoastra toata asistenta in valorificarea plenara a acestei oportunitati si in realizarea aspiratiilor de integrare europeana, a conchis Katalin Szili.
La finele discutiilor interlocutorii s-au pronuntat pentru intensificarea cooperarii comercial-economice dintre Republica Moldova si Republica Ungara, mentionind existenta unui potential nevalorificat in acest domeniu.
Pensiile sociale au fost indexate de la 1 aprilie
Pensiile sociale de stat au fost indexate cu începere de la 1 aprilie cu 20,7 la sută. O decizie în acest sens a fost aprobată de Guvern la 21 martie.
Solicitată de BASA-press Laura Grecu, şefa Direcţiei asigurări sociale din cadrul ministerului Protecţiei Sociale, Familiei şi Copilului a comunicat că indexarea a fost calculată în funcţie de creşterea perţurilor la mărfurile de consum şi a salariului mediu anual pe ţară. "Mărimea pensiei pentru limita de vârstă pentru lucrătorii din agricultură s-a majorat, de la începutul lunii aprilie, cu 62 de lei, iar ceilalţi beneficiari de pensii pentru limita de vârstă vor primi cu 70 lei mai mult decât până la 1 aprilie. Mărimea pensiei de invaliditate de gradul I va fi mai mare cu 49 lei, cea de gradul II - cu 47 lei, iar pensia pentru gradul III s-a majorat cu 33 lei", a mai spus sursa citată.
Potrivit deciziei Executivului, pensii ajustate vor primi şi cetăţenii care au avut de suferit de pe urma catastrofei de la Cernobâl, cât şi militarii şi peroanele din trupele organelor afacerilor interne.
Pentru îndeplinirea acestei hotărâri, Executivul va aloca lunar din buget circa 58 de mln de lei.
Până la 31 martie curent, cea mai mică pensie constituia 299,5 lei oferită pentru limita de vârstă lucrătorilor din agricultură, de la 1 aprilie aceasta vor fi în mărime de 361 lei. Potrivit celor mai recente date publicate de Biroul
Naţional de Statistică, minimul de existenţă a fost estimat la 900 lei (circa 70 USD).
Solicitată de BASA-press Laura Grecu, şefa Direcţiei asigurări sociale din cadrul ministerului Protecţiei Sociale, Familiei şi Copilului a comunicat că indexarea a fost calculată în funcţie de creşterea perţurilor la mărfurile de consum şi a salariului mediu anual pe ţară. "Mărimea pensiei pentru limita de vârstă pentru lucrătorii din agricultură s-a majorat, de la începutul lunii aprilie, cu 62 de lei, iar ceilalţi beneficiari de pensii pentru limita de vârstă vor primi cu 70 lei mai mult decât până la 1 aprilie. Mărimea pensiei de invaliditate de gradul I va fi mai mare cu 49 lei, cea de gradul II - cu 47 lei, iar pensia pentru gradul III s-a majorat cu 33 lei", a mai spus sursa citată.
Potrivit deciziei Executivului, pensii ajustate vor primi şi cetăţenii care au avut de suferit de pe urma catastrofei de la Cernobâl, cât şi militarii şi peroanele din trupele organelor afacerilor interne.
Pentru îndeplinirea acestei hotărâri, Executivul va aloca lunar din buget circa 58 de mln de lei.
Până la 31 martie curent, cea mai mică pensie constituia 299,5 lei oferită pentru limita de vârstă lucrătorilor din agricultură, de la 1 aprilie aceasta vor fi în mărime de 361 lei. Potrivit celor mai recente date publicate de Biroul
Naţional de Statistică, minimul de existenţă a fost estimat la 900 lei (circa 70 USD).
Cine mai are în RM un salariu de 160 de lei?
Doamnă Bobână, am o soră, care lucrează la o tabără din suburbia municipiului Chişinău. Are un salariu de 140 de lei, uneori 160. Spuneţi-mi dvs. cum poate să-şi întreţină familia cu banii aceştia? Şi apoi mă interesează dacă mai sunt remuneraţi în felul acesta şi alţi lucrători în R. Moldova?
G.O., Ocniţa”
O fi fiind, dar lumea tace. Dacă nu a fost găsit mort în pragul casei un asemenea salariat, oare cine o să spună că nu-i ajung bani de existenţă? Mai ales că datele oficiale sunt de-a dreptul surprinzătoare. Cică remunerarea unui salariat în sectorul privat în 2006 a fost de 1.754 lei, în sfera bugetară – 1.561 lei, iar cel mai mic salariu înregistrat în agricultură a fost 822 de lei. Departe de cel de 140-160, primit de sora dvs. Dar nu vă mire prea tare, statistica la noi e de-a dreptul „înfloritoare”! Vă rog mult să-mi daţi datele surorii dvs., am vrea să-i facem o vizită şi s-o întrebăm cum trăieşte ea cu un fir de pai.
„Se vorbea acum câţiva ani că în sudul republicii avem zăcăminte de petrol. Parcă se apucase cineva să le exploateze. Acum, nu se mai aude nimic. Care este totuşi adevărul?
Grigore Baciu, Chişinău”
Faptul că un grup de lucru din R. Moldova s-a deplasat la sfârşitul anului trecut la Baku, în vederea studierii experienţei azere în domeniul identificării potenţialelor zăcăminte de ţiţei şi gaze
naturale, vorbeşte că zvonul poate fi mai mult decât o snoavă. Se spunea în vara anului trecut că posibil vor fi invitaţi specialişti azeri să testeze teritoriul unde, chipurile, ar putea fi zăcăminte... Dea Domnul să avem ce ne dorim!
„Soţului meu i-a fost retras carnetul de conducere auto. Spune poliţia că era în acel moment în stare de ebrietate şi că a încălcat regulile de circulaţie. Mai există şi alte sancţiuni în cazul acesta?
Olga Burduja, Bălţi”
Dacă a fost pedepsit, cred că poliţia rutieră avea şi dovada, pe care soţul dvs. n-a putut s-o nege. Toţi deţinătorii de autoturisme trebuie să ştie că din octombrie 2006 poliţia este înarmată cu aparataj modern de testare a alcoolului în sânge. Legislaţia prevede pentru conducerea în stare de ebrietate o amendă până la 930 de lei sau privarea de dreptul de a conduce pentru o perioadă de 12 luni.
„Am datorii mari la „Termocom”. Din cele două odăi, una am deconectat-o, în speranţa că mă va costa mai puţin. Dar mai bine n-o făceam, pentru că tot atâţia bani îmi vin în factură
, dar nu am căldură în cealaltă odaie şi îmi mucigăiesc pereţii. Cei de la SEL mi-au spus că e posibil să-mi ia „Termocom”-ul apartamentul în contul datoriei. E posibil aşa ceva?
Elena Grimalschi, Chişinău”
S-ar putea. Am auzit că deja 44 de proprietari de locuinţe au rămas fără spaţiu locativ, având faţă de „Termocom” datorii enorme. Ce-aţi spune dvs. dacă aţi lua în gazdă pe cineva ca, încetul cu încetul, să acoperiţi suma datoriei? Mai este o variantă, dar n-o dau la ziar, veniţi la redacţie şi v-o spun la ureche, nu e pentru toată lumea...
„Am auzit eu şi nu ştiu pe cât e de adevărat, că în timpul
Uniunii Sovietice exista un laborator secret, în care erau studiate persoanele cu proprietăţi paranormale. Să fie adevărat?
Ion Ouş, Sângerei”
Au fost şi sunt asemenea laboratoare în lume. Pe timpuri, a fost creat şi un Institut de studiere a omului. Profesorul rus Aleksandr Spirkin de la Universitatea de Stat din Moscova a recunoscut într-un interviu că a fost şeful unui laborator de studiere a proprietăţilor paranormale ale omului şi că anumite persoane, pe care le-a cunoscut, puteau schimba lucruri şi fenomene prin puterile lor miraculoase. Trebuie să ştiţi că şi în Moldova sunt oameni absolut diferiţi de noi, pe unii îi cunosc, despre câţiva dintre ei am scris... Dar nu mă întrebaţi cine sunt, am promis că niciodată, absolut niciodată nu voi mărturisi cum se numesc şi unde locuiesc... E primejdios!
G.O., Ocniţa”
O fi fiind, dar lumea tace. Dacă nu a fost găsit mort în pragul casei un asemenea salariat, oare cine o să spună că nu-i ajung bani de existenţă? Mai ales că datele oficiale sunt de-a dreptul surprinzătoare. Cică remunerarea unui salariat în sectorul privat în 2006 a fost de 1.754 lei, în sfera bugetară – 1.561 lei, iar cel mai mic salariu înregistrat în agricultură a fost 822 de lei. Departe de cel de 140-160, primit de sora dvs. Dar nu vă mire prea tare, statistica la noi e de-a dreptul „înfloritoare”! Vă rog mult să-mi daţi datele surorii dvs., am vrea să-i facem o vizită şi s-o întrebăm cum trăieşte ea cu un fir de pai.
„Se vorbea acum câţiva ani că în sudul republicii avem zăcăminte de petrol. Parcă se apucase cineva să le exploateze. Acum, nu se mai aude nimic. Care este totuşi adevărul?
Grigore Baciu, Chişinău”
Faptul că un grup de lucru din R. Moldova s-a deplasat la sfârşitul anului trecut la Baku, în vederea studierii experienţei azere în domeniul identificării potenţialelor zăcăminte de ţiţei şi gaze
naturale, vorbeşte că zvonul poate fi mai mult decât o snoavă. Se spunea în vara anului trecut că posibil vor fi invitaţi specialişti azeri să testeze teritoriul unde, chipurile, ar putea fi zăcăminte... Dea Domnul să avem ce ne dorim!
„Soţului meu i-a fost retras carnetul de conducere auto. Spune poliţia că era în acel moment în stare de ebrietate şi că a încălcat regulile de circulaţie. Mai există şi alte sancţiuni în cazul acesta?
Olga Burduja, Bălţi”
Dacă a fost pedepsit, cred că poliţia rutieră avea şi dovada, pe care soţul dvs. n-a putut s-o nege. Toţi deţinătorii de autoturisme trebuie să ştie că din octombrie 2006 poliţia este înarmată cu aparataj modern de testare a alcoolului în sânge. Legislaţia prevede pentru conducerea în stare de ebrietate o amendă până la 930 de lei sau privarea de dreptul de a conduce pentru o perioadă de 12 luni.
„Am datorii mari la „Termocom”. Din cele două odăi, una am deconectat-o, în speranţa că mă va costa mai puţin. Dar mai bine n-o făceam, pentru că tot atâţia bani îmi vin în factură
, dar nu am căldură în cealaltă odaie şi îmi mucigăiesc pereţii. Cei de la SEL mi-au spus că e posibil să-mi ia „Termocom”-ul apartamentul în contul datoriei. E posibil aşa ceva?
Elena Grimalschi, Chişinău”
S-ar putea. Am auzit că deja 44 de proprietari de locuinţe au rămas fără spaţiu locativ, având faţă de „Termocom” datorii enorme. Ce-aţi spune dvs. dacă aţi lua în gazdă pe cineva ca, încetul cu încetul, să acoperiţi suma datoriei? Mai este o variantă, dar n-o dau la ziar, veniţi la redacţie şi v-o spun la ureche, nu e pentru toată lumea...
„Am auzit eu şi nu ştiu pe cât e de adevărat, că în timpul
Uniunii Sovietice exista un laborator secret, în care erau studiate persoanele cu proprietăţi paranormale. Să fie adevărat?
Ion Ouş, Sângerei”
Au fost şi sunt asemenea laboratoare în lume. Pe timpuri, a fost creat şi un Institut de studiere a omului. Profesorul rus Aleksandr Spirkin de la Universitatea de Stat din Moscova a recunoscut într-un interviu că a fost şeful unui laborator de studiere a proprietăţilor paranormale ale omului şi că anumite persoane, pe care le-a cunoscut, puteau schimba lucruri şi fenomene prin puterile lor miraculoase. Trebuie să ştiţi că şi în Moldova sunt oameni absolut diferiţi de noi, pe unii îi cunosc, despre câţiva dintre ei am scris... Dar nu mă întrebaţi cine sunt, am promis că niciodată, absolut niciodată nu voi mărturisi cum se numesc şi unde locuiesc... E primejdios!
Cine-l sună pe judecătorul Mihai Drosu
La 2 februarie 2007, Procuratura Buiucani a decis de a nu trage la răspundere penală elementele criminale care au vandalizat clădirea redacţiei TIMPUL
şi au incendiat arhiva acesteia.
La 23 februarie 2007, ziarul TIMPUL a depus o plângere la judecătorul de instrucţie de la Judecătoria Buiucani, prin care a cerut anularea ordonanţei de neîncepere a urmăririi penale împotriva elementelor criminale care au devastat sediul redacţiei şi obligarea procuraturii să intenteze un dosar penal atacatorilor.
După ce am fost siliţi să formulăm, de câteva ori, aceleaşi cereri adresate aceloraşi instituţii, vineri, 30 martie, la Judecătoria sectorului Buiucani a avut loc prima şedinţă de examinare a plângerii ziarului „TIMPUL de dimineaţă”. La ora 10.00, şedinţa a început cu sunetul telefonului mobil
al judecătorului Mihai Drosu. În loc de muzică, din mobilul dlui Drosu s-a auzit vocea lui Stalin: Óâŕćŕ-ĺěűé, îňâĺňü ňîâŕđčůó Ńňŕëčíó… Aşadar, din miile de melodii existente, omul legii şi-a ales-o anume pe aceasta. Nu avem nimic cu gusturile judecătorului M. Drosu, deşi ne-am întrebat la un moment dat: care sunt şansele de câştig ale unui ziar de opoziţie, când cauza este judecată de un judecător pe care-l sună tovarăşul Stalin...?
Avocatul ziarului TIMPUL a atras atenţia instanţei asupra faptului că, săptămâna trecută, poliţia a arestat zeci de persoane nevinovate, printre care şi reporteri TV, pentru simplul motiv că aceştia se deplasau să depună flori la Cimitirul Armenesc sau la monumentul lui Ştefan cel Mare. Pe când, în cazul atacului asupra ziarului TIMPUL, poliţiştii au sosit abia peste douăzeci de minute, iar după ce au ajuns la redacţie, au mâncat seminţe la colţul străzii şi nu au întreprins nimic pentru a stopa fărădelegile.
Până în prezent, redacţia TIMPUL nu a putut obţine copia
ordonanţei procuraturii de a nu începe urmărirea penală, din 2 februarie 2007. Procuratura Buiucani a refuzat eliberarea acestui act, motivând că ordonanţa se află la Judecătoria sectorului Buiucani, la magistratul Silvia Gârbu. (Scandaloasa judecătoare S. Gârbu este un vechi „prieten” al redacţiei TIMPUL, încă din perioada când a dispus încasarea unui milion de dolari de la TIMPUL pentru simplul fapt că am scos în vileag tranzacţia ilegală a guvernului comunist cu maşini Şkoda. În prezent, acel caz se află pe rol la CEDO, iar guvernul a prezentat observaţiile sale Curţii Europene).
Ne-am adresat de mai multe ori judecătoarei S. Gârbu, dar, în mod surprinzător, aceasta a declarat că nu deţine un asemenea document. Cine a minţit: procurorul sau judecătoarea S. Gârbu? Nu se ştie, în schimb, plângerea ziarului TIMPUL aşa şi nu a fost examinată vinerea trecută. Deşi avocatul a cerut ca procurorul să se deplaseze în biroul
vecin şi să ia materialele din dosar de la judecătoarea S. Gârbu, acesta a refuzat.
Următoarea şedinţă este fixată pentru data de 5 aprilie. Nu ne facem prea mari iluzii privind şansele de câştig în acest caz, deoarece, de la 2001 încoace, la noi în ţară deciziile le ia ňîâŕđčů Ńňŕëčí, nu judecătorii.
Atacul banditesc asupra ziarului TIMPUL nu este prima acţiune în forţă a regimului comunist împotriva libertăţii de expresie. De când se află comuniştii la putere, am fost mereu hărţuiţi prin tot felul de instanţe, culminând cu tentativa de asasinare a colegei noastre Alina Anghel. De altfel, autorii acestei crime nu au fost găsiţi nici până azi. S-a ajuns până la închiderea ziarului în 2004, ca urmare a demascării unei tranzacţii dubioase a guvernului cu compania „DAAC-Hermes”.
Amintim că, la 15 ianuarie a.c., redacţia ziarului „TIMPUL de dimineaţă” a fost atacată banditeşte de un grup de „creştini” care, potrivit unor surse bine informate, nu erau decât simpli agenţi sub acoperire ai SIS şi activau în cadrul Mitropoliei Moldovei. Cum altfel poate fi explicat faptul că, imediat după atac, activiştii comunişti din diferite localităţi difuzează intens zvonuri precum că ziarul TIMPUL este finanţat de masoni şi nu trebuie citit, deoarece s-a vândut lui necuratu’ etc.?
şi au incendiat arhiva acesteia.
La 23 februarie 2007, ziarul TIMPUL a depus o plângere la judecătorul de instrucţie de la Judecătoria Buiucani, prin care a cerut anularea ordonanţei de neîncepere a urmăririi penale împotriva elementelor criminale care au devastat sediul redacţiei şi obligarea procuraturii să intenteze un dosar penal atacatorilor.
După ce am fost siliţi să formulăm, de câteva ori, aceleaşi cereri adresate aceloraşi instituţii, vineri, 30 martie, la Judecătoria sectorului Buiucani a avut loc prima şedinţă de examinare a plângerii ziarului „TIMPUL de dimineaţă”. La ora 10.00, şedinţa a început cu sunetul telefonului mobil
al judecătorului Mihai Drosu. În loc de muzică, din mobilul dlui Drosu s-a auzit vocea lui Stalin: Óâŕćŕ-ĺěűé, îňâĺňü ňîâŕđčůó Ńňŕëčíó… Aşadar, din miile de melodii existente, omul legii şi-a ales-o anume pe aceasta. Nu avem nimic cu gusturile judecătorului M. Drosu, deşi ne-am întrebat la un moment dat: care sunt şansele de câştig ale unui ziar de opoziţie, când cauza este judecată de un judecător pe care-l sună tovarăşul Stalin...?
Avocatul ziarului TIMPUL a atras atenţia instanţei asupra faptului că, săptămâna trecută, poliţia a arestat zeci de persoane nevinovate, printre care şi reporteri TV, pentru simplul motiv că aceştia se deplasau să depună flori la Cimitirul Armenesc sau la monumentul lui Ştefan cel Mare. Pe când, în cazul atacului asupra ziarului TIMPUL, poliţiştii au sosit abia peste douăzeci de minute, iar după ce au ajuns la redacţie, au mâncat seminţe la colţul străzii şi nu au întreprins nimic pentru a stopa fărădelegile.
Până în prezent, redacţia TIMPUL nu a putut obţine copia
ordonanţei procuraturii de a nu începe urmărirea penală, din 2 februarie 2007. Procuratura Buiucani a refuzat eliberarea acestui act, motivând că ordonanţa se află la Judecătoria sectorului Buiucani, la magistratul Silvia Gârbu. (Scandaloasa judecătoare S. Gârbu este un vechi „prieten” al redacţiei TIMPUL, încă din perioada când a dispus încasarea unui milion de dolari de la TIMPUL pentru simplul fapt că am scos în vileag tranzacţia ilegală a guvernului comunist cu maşini Şkoda. În prezent, acel caz se află pe rol la CEDO, iar guvernul a prezentat observaţiile sale Curţii Europene).
Ne-am adresat de mai multe ori judecătoarei S. Gârbu, dar, în mod surprinzător, aceasta a declarat că nu deţine un asemenea document. Cine a minţit: procurorul sau judecătoarea S. Gârbu? Nu se ştie, în schimb, plângerea ziarului TIMPUL aşa şi nu a fost examinată vinerea trecută. Deşi avocatul a cerut ca procurorul să se deplaseze în biroul
vecin şi să ia materialele din dosar de la judecătoarea S. Gârbu, acesta a refuzat.
Următoarea şedinţă este fixată pentru data de 5 aprilie. Nu ne facem prea mari iluzii privind şansele de câştig în acest caz, deoarece, de la 2001 încoace, la noi în ţară deciziile le ia ňîâŕđčů Ńňŕëčí, nu judecătorii.
Atacul banditesc asupra ziarului TIMPUL nu este prima acţiune în forţă a regimului comunist împotriva libertăţii de expresie. De când se află comuniştii la putere, am fost mereu hărţuiţi prin tot felul de instanţe, culminând cu tentativa de asasinare a colegei noastre Alina Anghel. De altfel, autorii acestei crime nu au fost găsiţi nici până azi. S-a ajuns până la închiderea ziarului în 2004, ca urmare a demascării unei tranzacţii dubioase a guvernului cu compania „DAAC-Hermes”.
Amintim că, la 15 ianuarie a.c., redacţia ziarului „TIMPUL de dimineaţă” a fost atacată banditeşte de un grup de „creştini” care, potrivit unor surse bine informate, nu erau decât simpli agenţi sub acoperire ai SIS şi activau în cadrul Mitropoliei Moldovei. Cum altfel poate fi explicat faptul că, imediat după atac, activiştii comunişti din diferite localităţi difuzează intens zvonuri precum că ziarul TIMPUL este finanţat de masoni şi nu trebuie citit, deoarece s-a vândut lui necuratu’ etc.?
Se află sau nu deputatul Vadim Mişin în spatele fărădelegilor contra Eugeniei Duca?
Cazul neverosimil al femeii de afaceri Eugenia Duca, care a şocat şi cercurile juriştilor, ia amploare şi riscă să prejudicieze grav imaginea R. Moldova peste hotare, inclusiv în SUA, de care este legată în prezent viaţa şi activitatea Eugeniei Duca.
La suprafaţă apar tot mai multe elemente relevante ce denotă faptul că în spatele afacerii murdare contra acestei femei temerare stau unii demnitari din clubul invizibil cosa nostra, care au pus ochiul pe averea Eugeniei Duca şi n-o lasă în pace de aproape zece ani. Altfel acest caz nici nu ar fi fost posibil.
„Jurnal de Chişinău”, care monitorizează atent evoluţia acestui dosar, revine asupra subiectului scandalos, supranumit şi caracatiţa MD. În câteva ediţii anterioare, v-am relatat despre modul inexplicabil în care Plenul Curţii Supreme de Justiţie şi-a anulat propriile hotărâri din anul 2000 prin care îi dădea definitiv câştig de cauză Eugeniei Duca, declanşând astfel un lanţ întreg de hotărâri judecătoreşti ce se bat cap în cap, între acestea - dezmoştenirea fiicei Doina Duca de către Curtea Economică de Apel şi exproprierea abuzivă de către justiţia moldovenească a Lidiei Spătaru, cumpărătorul/proprietarul legal al fostului Centru CHRIS de pe bd. Renaşterii din Chişinău. Lidia Spătaru este stabilită de zece ani în SUA şi a contribuit esenţial la includerea R. Moldova în diverse proiecte politice, de securitate şi economice avantajoase. Lidia Spătaru, pe care „Jurnal de Chişinău” v-a prezentat-o acum câteva săptămâni, este primul cetăţean al R. Moldova, absolvent al prestigioasei Universităţi Harvard din SUA.
La 23 martie 2007, deputatul liberal Vitalia Pavlicenco a făcut de la tribuna Parlamentului o declaraţie privind corupţia şi IN-justiţia, ce desfiinţează R. Moldova ca stat, în care a invocat şi fărădelegile comise de unii lideri comunişti şi de justiţia moldovenească împotriva Eugeniei Duca. Publicăm astăzi unele fragmente din Declaraţia Vitaliei Pavlicenco, care, ca şi JURNAL, monitorizează acest caz.
„Prin această declaraţie doresc să-i sensibilizez pe diplomaţii acreditaţi la Chişinău, să abandoneze iluzia că o guvernare totalitară ar fi capabilă să devină democratică. Intervenţia e o parte din materialul pe care îl pregătesc în vederea participării mele la un program al Guvernului american, la care vor lua parte şi reprezentanţi ai Corporaţiei „Provocările mileniului”.
(...) Constatăm cu regret că pentru a obţine banii Occidentului şi a se îmbogăţi, autorităţile comuniste mint, afirmând organismelor internaţionale că statul combate corupţia şi injustiţia, că a lichidat grupările criminale. Dar ascund că adevărata corupţie e în Guvern, Preşedinţie, Parlament, Justiţie şi că racketul lumii interlope a fost înlocuit cu unul mai odios - racketul de stat.
(...) În paralel cu racketul de stat, comuniştii practică îmbogăţirea personală prin acapararea afacerilor prospere şi delapidarea statului de alte miliarde. Jaful proprietăţilor oamenilor se face prin hotărâri ilegale de judecată.
(...) Cazul Eugeniei Duca, stabilită în SUA din cauza terorii la care a fost supusă de lumea criminală în cârdăşie cu poliţia şi procuratura, a scandalizat presa internă şi externă, a generat trei dezbateri în Parlament, a fost monitorizat de OSCE, Consiliul Europei, Comitetul Helsinki şi Transparency International. Eugenia Duca, prima femeie de afaceri din Moldova, a câştigat toate procesele şi a fost achitată integral. I s-a dat dreptate prin şapte hotărâri ale Plenului Curţii Supreme de Justiţie. Părea că justiţia a triumfat. Nu şi în Moldova, ţara absurdului, unde în capul mesei nu pot sta decât crima şi corupţia!
La 27 noiembrie 2006, Plenul CSJ îşi anulează, inexplicabil, toate hotărârile, lăsând în vigoare o hotărâre din 1999, anulată de Plen de şapte ori. Plenul pune la baza revizuirii o simplă cerere la CEDO şi „înscrisuri” false, de care se ocupă Procuratura Generală, cum mi s-a răspuns la interpelări. Hotărârea Plenului e cu atât mai suspectă cu cât, la 8 martie, Duca primeşte un răspuns de la CEDO, în care se arată că cererea oponentului Andoni contra Moldovei, luată de Plen drept probă, e respinsă ca „inadmisibilă”, deoarece „Curtea nu a relevat nicio aparenţă de violare a drepturilor şi a libertăţilor omului garantate de Convenţie sau de Protocoalele adiţionale.” (Vezi scrisoarea de la CEDO publicată alăturat.)
Cum rămâne cu decizia Plenului CSJ?! Incompetenţă sau corupţie în justiţie?! Iar din noiembrie trecut Plenul CSJ şi Curtea Supremă de Justiţie tergiversează examinarea cererii de revizuire şi a recursului, depuse de Eugenia Duca, blocându-i toate căile de acces la justiţie.
Devine clar că hotărârea Plenului putea fi pronunţată doar sub presiunea unor demnitari de prim-rang. Făptaşii, pentru a obţine câştig în judecată, au vehiculat numele lui Oleg Voronin, ca interesat de afacere, însă aici numele său a fost folosit doar ca o acoperire, se pare, fără ştirea lui.
„Ţine de onoarea preşedintelui Voronin să-l întrebe pe comunistul său Mişin cu ce se ocupă, de fapt!”
Mi s-a şoptit cu frică numele celui ce a comandat „sentinţa”... Nu pot să nu spun, însă, numele unui deputat, Vadim Mişin, care a expediat, în anul 2000, Procuraturii Generale şi Consiliului Superior al Magistraturii, un maldăr de hârtii calomnioase, însoţite de o listă a convorbirilor telefonice ale Eugeniei Duca, obţinute pe căi criminale. Există ca dovadă răspunsul de la VOXTEL. Printre cei filaţi sunt şi eu, care semnasem, alături de 20 de deputaţi, printre care Iurie Roşca, Valeriu Matei, Vlad Ciobanu, Mihai Cimpoi, o interpelare în care ceream explicaţii Procurorului General privind blocarea accesului Eugeniei Duca la CSJ. Procuratura Generală şi CSM au respins dosarul ticluit de deputatul Mişin, întrebându-l dacă nu cumva „au fost încălcate drepturile omului, prin primirea şi răspândirea unor asemenea informaţii” sub forma convorbirilor telefonice private?! Îl întreb azi, după şapte ani, pe Vadim Mişin, în baza cărei legi au fost urmărite şi ascultate celularele deputaţilor, cine i-a permis acest act neconstituţional?! Ţine de onoarea preşedintelui Voronin să-l întrebe pe comunistul său Mişin cu ce se ocupă, de fapt!
Cu regret, cazul Duca nu e singular. E plină Moldova de victime ale clanurilor mafiote de la Putere şi ale injustiţiei. Se impune reformarea sistemului judecătoresc, subordonat regimului comunist. Independenţa puterii judecătoreşti trebuie să fie reală, iar judecătorul - tras la răspundere penală şi financiară pentru hotărârile nelegale şi prejudiciile aduse statului. Ca şi poliţiştii şi procurorii, pentru dosarele la comandă. Ce să mai crezi despre justiţia noastră, dacă judecătorul Pruteanu, care a condamnat-o ilegal la puşcărie pe Eugenia Duca, în loc să fie tras la răspundere, este avansat la Curtea de Apel, iar anchetatorul Tomuz, care a fabricat dosarul, a fost avansat la CCCEC! Cine să mai creadă în actul de justiţie în R. Moldova?!
Pentru a demonstra că acest „caz” e demn de Guinness Book, vă prezint statistici: cazul durează de aproape zece ani, au fost intentate ilegal 48 de dosare penale şi civile, Duca a suportat sute de interogatorii, cinci percheziţii, şase tentative de arest, patru arestări, jumătate de an de detenţie ilegală, circa 50 de sechestre ale averii private, peste 2100 de şedinţe de judecată...”
La suprafaţă apar tot mai multe elemente relevante ce denotă faptul că în spatele afacerii murdare contra acestei femei temerare stau unii demnitari din clubul invizibil cosa nostra, care au pus ochiul pe averea Eugeniei Duca şi n-o lasă în pace de aproape zece ani. Altfel acest caz nici nu ar fi fost posibil.
„Jurnal de Chişinău”, care monitorizează atent evoluţia acestui dosar, revine asupra subiectului scandalos, supranumit şi caracatiţa MD. În câteva ediţii anterioare, v-am relatat despre modul inexplicabil în care Plenul Curţii Supreme de Justiţie şi-a anulat propriile hotărâri din anul 2000 prin care îi dădea definitiv câştig de cauză Eugeniei Duca, declanşând astfel un lanţ întreg de hotărâri judecătoreşti ce se bat cap în cap, între acestea - dezmoştenirea fiicei Doina Duca de către Curtea Economică de Apel şi exproprierea abuzivă de către justiţia moldovenească a Lidiei Spătaru, cumpărătorul/proprietarul legal al fostului Centru CHRIS de pe bd. Renaşterii din Chişinău. Lidia Spătaru este stabilită de zece ani în SUA şi a contribuit esenţial la includerea R. Moldova în diverse proiecte politice, de securitate şi economice avantajoase. Lidia Spătaru, pe care „Jurnal de Chişinău” v-a prezentat-o acum câteva săptămâni, este primul cetăţean al R. Moldova, absolvent al prestigioasei Universităţi Harvard din SUA.
La 23 martie 2007, deputatul liberal Vitalia Pavlicenco a făcut de la tribuna Parlamentului o declaraţie privind corupţia şi IN-justiţia, ce desfiinţează R. Moldova ca stat, în care a invocat şi fărădelegile comise de unii lideri comunişti şi de justiţia moldovenească împotriva Eugeniei Duca. Publicăm astăzi unele fragmente din Declaraţia Vitaliei Pavlicenco, care, ca şi JURNAL, monitorizează acest caz.
„Prin această declaraţie doresc să-i sensibilizez pe diplomaţii acreditaţi la Chişinău, să abandoneze iluzia că o guvernare totalitară ar fi capabilă să devină democratică. Intervenţia e o parte din materialul pe care îl pregătesc în vederea participării mele la un program al Guvernului american, la care vor lua parte şi reprezentanţi ai Corporaţiei „Provocările mileniului”.
(...) Constatăm cu regret că pentru a obţine banii Occidentului şi a se îmbogăţi, autorităţile comuniste mint, afirmând organismelor internaţionale că statul combate corupţia şi injustiţia, că a lichidat grupările criminale. Dar ascund că adevărata corupţie e în Guvern, Preşedinţie, Parlament, Justiţie şi că racketul lumii interlope a fost înlocuit cu unul mai odios - racketul de stat.
(...) În paralel cu racketul de stat, comuniştii practică îmbogăţirea personală prin acapararea afacerilor prospere şi delapidarea statului de alte miliarde. Jaful proprietăţilor oamenilor se face prin hotărâri ilegale de judecată.
(...) Cazul Eugeniei Duca, stabilită în SUA din cauza terorii la care a fost supusă de lumea criminală în cârdăşie cu poliţia şi procuratura, a scandalizat presa internă şi externă, a generat trei dezbateri în Parlament, a fost monitorizat de OSCE, Consiliul Europei, Comitetul Helsinki şi Transparency International. Eugenia Duca, prima femeie de afaceri din Moldova, a câştigat toate procesele şi a fost achitată integral. I s-a dat dreptate prin şapte hotărâri ale Plenului Curţii Supreme de Justiţie. Părea că justiţia a triumfat. Nu şi în Moldova, ţara absurdului, unde în capul mesei nu pot sta decât crima şi corupţia!
La 27 noiembrie 2006, Plenul CSJ îşi anulează, inexplicabil, toate hotărârile, lăsând în vigoare o hotărâre din 1999, anulată de Plen de şapte ori. Plenul pune la baza revizuirii o simplă cerere la CEDO şi „înscrisuri” false, de care se ocupă Procuratura Generală, cum mi s-a răspuns la interpelări. Hotărârea Plenului e cu atât mai suspectă cu cât, la 8 martie, Duca primeşte un răspuns de la CEDO, în care se arată că cererea oponentului Andoni contra Moldovei, luată de Plen drept probă, e respinsă ca „inadmisibilă”, deoarece „Curtea nu a relevat nicio aparenţă de violare a drepturilor şi a libertăţilor omului garantate de Convenţie sau de Protocoalele adiţionale.” (Vezi scrisoarea de la CEDO publicată alăturat.)
Cum rămâne cu decizia Plenului CSJ?! Incompetenţă sau corupţie în justiţie?! Iar din noiembrie trecut Plenul CSJ şi Curtea Supremă de Justiţie tergiversează examinarea cererii de revizuire şi a recursului, depuse de Eugenia Duca, blocându-i toate căile de acces la justiţie.
Devine clar că hotărârea Plenului putea fi pronunţată doar sub presiunea unor demnitari de prim-rang. Făptaşii, pentru a obţine câştig în judecată, au vehiculat numele lui Oleg Voronin, ca interesat de afacere, însă aici numele său a fost folosit doar ca o acoperire, se pare, fără ştirea lui.
„Ţine de onoarea preşedintelui Voronin să-l întrebe pe comunistul său Mişin cu ce se ocupă, de fapt!”
Mi s-a şoptit cu frică numele celui ce a comandat „sentinţa”... Nu pot să nu spun, însă, numele unui deputat, Vadim Mişin, care a expediat, în anul 2000, Procuraturii Generale şi Consiliului Superior al Magistraturii, un maldăr de hârtii calomnioase, însoţite de o listă a convorbirilor telefonice ale Eugeniei Duca, obţinute pe căi criminale. Există ca dovadă răspunsul de la VOXTEL. Printre cei filaţi sunt şi eu, care semnasem, alături de 20 de deputaţi, printre care Iurie Roşca, Valeriu Matei, Vlad Ciobanu, Mihai Cimpoi, o interpelare în care ceream explicaţii Procurorului General privind blocarea accesului Eugeniei Duca la CSJ. Procuratura Generală şi CSM au respins dosarul ticluit de deputatul Mişin, întrebându-l dacă nu cumva „au fost încălcate drepturile omului, prin primirea şi răspândirea unor asemenea informaţii” sub forma convorbirilor telefonice private?! Îl întreb azi, după şapte ani, pe Vadim Mişin, în baza cărei legi au fost urmărite şi ascultate celularele deputaţilor, cine i-a permis acest act neconstituţional?! Ţine de onoarea preşedintelui Voronin să-l întrebe pe comunistul său Mişin cu ce se ocupă, de fapt!
Cu regret, cazul Duca nu e singular. E plină Moldova de victime ale clanurilor mafiote de la Putere şi ale injustiţiei. Se impune reformarea sistemului judecătoresc, subordonat regimului comunist. Independenţa puterii judecătoreşti trebuie să fie reală, iar judecătorul - tras la răspundere penală şi financiară pentru hotărârile nelegale şi prejudiciile aduse statului. Ca şi poliţiştii şi procurorii, pentru dosarele la comandă. Ce să mai crezi despre justiţia noastră, dacă judecătorul Pruteanu, care a condamnat-o ilegal la puşcărie pe Eugenia Duca, în loc să fie tras la răspundere, este avansat la Curtea de Apel, iar anchetatorul Tomuz, care a fabricat dosarul, a fost avansat la CCCEC! Cine să mai creadă în actul de justiţie în R. Moldova?!
Pentru a demonstra că acest „caz” e demn de Guinness Book, vă prezint statistici: cazul durează de aproape zece ani, au fost intentate ilegal 48 de dosare penale şi civile, Duca a suportat sute de interogatorii, cinci percheziţii, şase tentative de arest, patru arestări, jumătate de an de detenţie ilegală, circa 50 de sechestre ale averii private, peste 2100 de şedinţe de judecată...”
Abonați-vă la:
Postări (Atom)